logo

Polki w Berlinie e.V. 10 lat w pigułce!

Jesteśmy z Nas dumne 🥳

 
Stowarzyszenie pożytku publicznego – non profit.
Skupiamy się na działaniu skierowanym do polskojęzycznych mieszkanek Berlina oraz polskojęzycznych kobiet, które planują pobyt w Niemczech.
To polskojęzyczna grupa kobiet w Berlinie, która wspiera i pomaga poszerzać wiedzę poprzez warsztaty, szkolenia, spotkania, konferencje, wydarzenia rodzinne oraz networkowe.
Dążymy do tego, by każda kobieta miała realne szanse spełnienia się na polu osobistym, społecznym i zawodowym. Aktywizujemy i inspirujemy do poszukiwania indywidualnych rozwiązań w godzeniu ról osobistych i zawodowych oraz do obywatelskiego zaangażowania jako budowniczych mostów między społecznością niemiecką i polską. Wspieramy kobiety, które działają w duchu równych szans i w ten sposób przyczyniają się do rozwoju naszego społeczeństwa. 
Ponadto, dążymy do promowania różnorodności oraz wdrażania rozwiązań na szczeblu administracji lokalnej i regionalnej, które oddziaływają na aktywizację i reaktywizację zawodową kobiet.
Naszą grupą docelową są to kobiety w różnym wieku i z różnych środowisk społecznych, np.:
• Studentki.
• Kobiety 50+.
• Samotne matki.
• Bezrobotne kobiety.
• Kobiety w kryzysie.
• Kobiety zatrudnione.
• Kobiety przedsiębiorcze.
• Kobiety dotknięte przemocą itp.
Co nas wyróżnia:
• Dostęp do dużej społeczności polskiej w Berlinie poprzez social media (około 120 tysięcy osób).
• Poradnictwo w języku polskim np. telefon zaufania.
• Szkolenia po polsku.
• Samorozwój poprzez wsparcie zawodowe i psychologiczne w rodzinnej atmosferze.
• Warsztaty i szkolenia z opieką nad dziećmi.
• Dokumenty i artykuły (około 60) niektóre w dwóch językach.
• Projekty innowacyjne np.: poradnik „Polka w Berlinie, pierwszy kroki i nowe szanse” PL/DE i broszurka „Jugendamt” PL.
• Przekształcenie uczestniczek w ekspertki.

Mamy na naszym 10 letnim koncie już ponad 20 projektów, wiele inicjatyw i wydarzeń w j. polskim. Uczestniczyło w nich już około 8 000 osób.

Krótki opis niektórych projektów i wydarzeń.

1.  Projekt w latach 2015 finansowany był przez Ambasadę RP w Berlinie. 2016, 2018, 2021 przez środki dzielnicowe w Berlinie (około 1500 osób). Kształcenie dla zdrowia i kariery. Sesje odbywają się w formie wykładów z elementami warsztatowymi, w przerwach możliwe są również indywidualne konsultacje z wykładowcami. Nasi prelegenci to specjaliści w swojej dziedzinie z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. 
Zapraszamy matki z dziećmi, dla których oferujemy opiekę. Tematy to :systemy edukacyjne dla dzieci i dorosłych, opieka zdrowotna, aspekty prawne, prawa dziecka i rola Urzędu do Spraw Młodzieży (Jugendamt), formy pomocy, psychologia oraz tematy związane z aktywizacją i samo rozwojem.

2.  Projekt finansowany przez środki dzielnicowe w Berlinie w latach 2020, 2021, 2022 ( około 900 kobiet ).Kobieca Manufaktura Rozwoju w Niemczech to projekt, który powstał z potrzeby stworzenia przestrzeni do wymiany myśli, otwartych dyskusji oraz kobiecych spotkań. Formuła jest okazją do przedstawienia kobiet, których droga i to nie tylko ta zawodowa uczy, a osobiste doświadczenia bohaterek dodają odwagi do śmielszego działania.

3.  Projekt finansowany przez środki dzielnicowe w Berlinie w 2018 ( około 150 kobiet).Polka Europejka Kobieta Celem projektu było zbadanie mitów kobiecej egzystencji, ram społecznych i rozumienia feminizmu, zwłaszcza w polskiej społeczności w Berlinie.

4.  Inicjatywa, wolontariat w 2019, 2020. Projekt finansowany przez środki dzielnicowe w Berlinie w latach 2021, 2022, 2023 (około 700 kobiet). Kobiety 50+ w Berlinie Spotkania, warsztaty, wydarzenia, piknikowo, szkoleniowo, wycieczkowe.

5.  Projekt finansowany przez Ambasadę RP w Berlinie w latach 2017, 2018, dofinansowany przez środki dzielnicowe w Berlinie tylko 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 (około 2 000 osób). Rodzina w Berlinie Celem projektu jest profesjonalna pomoc w otrzymaniu rzetelnych i potrzebnych informacji związanych z kwestiami i problemami społecznymi Polaków w Berlinie i okolic. Telefon zaufania we współpracy z psychologami. Szkolenia, artykuły oraz informacyjna strona www.

6.  Inicjatywa/ wolontariat w latach 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 ( około 100 osób/ doradców). Spotkania PLBB– Z braku dostępu do informacji, wsparcia i pomocy dla polskojęzycznej społeczności powstała inicjatywa, która ma na celu porozumienie, spotkania i współpracę między niemieckimi instytucjami, urzędami i projektami które mają w swojej ofercie j. polski.

7.  Projekty finansowane przez środki dzielnicowe w Berlinie oraz przez Ambasadę RP w Berlinie. W latach 2017,2019 ( około 200 dzieci ). Warsztaty dla dzieci Za granicą, blisko ojczyzny” „ Czytanie na dywanie”. Celem projektów było propagowanie kultury polskiej i polskiego języka, ich pielęgnacja przez wcielanie polskich wartości i tradycji w ramach spotkań warsztatowych umożliwiających nie tylko podtrzymywanie polskości u rodzin przybyłych do Berlina i okolic w ostatnich latach, ale również aktywne zapoznawanie się z kulturą, tradycją i finezją językową generacji urodzonej za granicami Polski.

8.  Projekt finansowany przez środki dzielnicowe w Berlinie. Poradnik (wydruk 2000 sztuk/ 3 wydania i w formie PDF) Polka w Berlinie, pierwszy kroki i nowe szanse w j. polskim i niemieckim. To wyjątkowe kompendium wiedzy i doświadczeń stworzone przez migrantów dla migrantek. Dzięki wiedzy niezależnych specjalistów i ekspertów z różnych dziedzin, którzy od lat wspierają nas podczas naszych szkoleń i wykładów, oraz dzięki ciężkiej pracy całego naszego zespołu stworzyłyśmy zbiór informacji i porad.

9.  Projekt finansowany przez środki dzielnicowe w Berlinie. Broszurka w j. polskim dotycząca Jugendamt – Urząd do spraw dzieci i młodzieży (wydruk 1000 sztuk i w formie PDF).

10.  Inicjatywy/ wolontariat. Działania na rzecz Ukrainy- Apteczki dla Ukrainy ( 400 apteczek) zbieranie apteczek dla żołnierzy na froncie. To co małe raczki same uniosą ( 400 worków) przygotowanie worków z niespodziankami dla dzieci w podróży.

Wydarzenia, spotkania, konferencje

Przykłady wolontariatu:
1.  Wolontariat (datki- sponsoring) w 2019 roku. Niemiecka edycja Kongres 60 Milionów ( 8 paneli dyskusyjnych, ponad 40 panelistów i ok 200 uczestników). Global Polonia Summit to cykl międzynarodowych wydarzeń skupiających kluczowych liderów biznesu i polityki, a także działaczy kulturalnych i społecznych związanych z Unią Europejską, Polską i Polonią.
2.  Wolontariat (datki- sponsoring) w 2015 roku. O sukcesach przy kawie ( ponad 100 gości), Networking – wieloaspektowo i po polsku o sukcesie z ludźmi sukcesu.
3.  Wolontariat (datki- sponsoring, dofinansowanie ze strony Ambasady RP w Berlinie) w latach 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 ( około 2 000 osób) Dzień pisania listu do świętego Mikołaja Celem tego wydarzenia jest stworzenie świątecznego klimatu w otoczeniu polskiej kuchni i ciekawych atrakcji dla wszystkich.

I wiele, wiele więcej…

Jesteśmy również bardzo aktywne w serwisach społecznościowych Facebook, Instagram, LinkedIn, YouTube (wolontariat).

Grupy i strony na Facebooku, (ponad 30 grup tematycznych około 120 tyś. osób i 7 stron informacyjnych około 20 tyś. obserwujących).
Strony to np.:
Grupy to np.:
Mamuśki z Berlina- dla wszystkich kobiet”, „Kobiety 50+ w Berlinie”, „My kobiety w Pankow”. Tematyczne: praca, mieszkanie, lekarze, dla dzieci niepełnosprawnych, usługi, imprezy w Berlinie i okolicach, przemoc domowa itp. w których polskojęzyczna społeczność jest informowana m.in. o naszych spotkaniach i szkoleniach o istniejących strukturach poradnictwa i regularnych usługach w Berlinie.
Centrum wsparcia i pomocy dla Polek w Berlinie.
 
Ze względu na pracę, naukę i obowiązki rodzinne nasze spotkania, szkolenia itp. organizujemy głównie w weekendy. Niestety, dostępne lokale innych stowarzyszeń są często zamknięte albo zajęte lub są wynajmowane tylko za opłatą. Ponadto wiele dostępnych przestrzeni jest zbyt małych lub niewystarczających dla naszych wydarzeń, ponieważ oferujemy naszym uczestnikom opiekę nad dziećmi. 
To jest bardzo ważne, ponieważ z powodu braku opieki nad dziećmi wiele samotnych matek jest wykluczonych z uczestnictwa w życiu społecznym. Chcemy temu przeciwdziałać, ale potrzebujemy osobne pomieszczenia na taką opiekę.

Chcemy kontynuować i rozwijać te spotkania, tak jak chcemy kontynuować i rozwijać pracę naszego stowarzyszenia. Chcemy mocniej zakotwiczyć się w krajobrazie stowarzyszeń i dotrzeć do jeszcze większej liczby osób w celu integracji ze społeczeństwem niemieckim. Aby to zrobić, potrzebujemy własnego lokalu.

W realizacji naszych projektów bardzo kłopotliwe jest przechowywanie materiałów biurowych, mebli (podarowanych nam przez sponsorów), broszurek i ulotek, książek oraz zabawek dla dzieci, oraz transportowanie ich po całym Berlinie w zależności od naszych potrzeb i rodzaju wydarzenia lub projektu. Jak dotąd są one przechowywane w prywatnych pomieszczeniach i przewożone na prywatny koszt.

Dlatego pomóż nam się rozwijać dalej dla Was!

Wszelkie darowizny prosimy wpłacać na konto stowarzyszenia z opisem,

wsparcie (od kogo)..”:

 

Polki w Berlinie
IBAN : DE96 1005 0000 0190 3144 60
BIC : BELADEBEXXX
(Berliner Sparkasse)

 

Lub poprzez PayPal

 

Zarejestruj już teraz bezpłatne miejsce na szkoleniu